11/2008


Jak poznám skutečného kamarádaPřijde vám to jednoduchý? Mně teda rozhodně ne. Třeba ještě před tejdnem Hanča tvrdila, že s Móňou jsou nejlepší kamarádky pod sluncem – a dneska ve škole o přestávce řvala na Móniku přes celou třídu, že takovou krávu pitomou, jako je ona, v životě neviděla. A že jestli si myslí, že s ní někdy kamarádila, tak to že je na hrozným omylu, protože to by se musela dočista zbláznit, kdyby takovou blbost udělala. A Erika zase bavila partičku holek během hlavní přestávky tím, že jim vykládala, co jí svěřila Jana o Petrovi, se kterým teda údajně chodí, takže se pak až do konce školy všichni Janě pošklebovali, protože samozřejmě za chvíli to už věděla skoro celá škola, jak Petr umí nebo neumí líbat a kam až Janě včera večer sahal. Tak tohle jsou holky jenom v tomhle tejdnu.

Ale s klukama je to to samý, jen v bleděmodrým. Tonda Hejzlar každýmu na potkání vykládal, jaký jsou s Vencou Králem kámoši, jak bez sebe nic neudělají, jak každej den musí bejt spolu – a pak když Vencu Krále před školou napadli Toužimský s Bubeníčkem, tak Tonda Hejzlar, ačkoliv byl kousek od toho, dělal, že nic nevidí. A pak ještě zmlácenýmu Vencovi tvrdil, že mu v tu chvíli něco padlo do oka a tak mu nemohl pomoct. Nebo minulej tejden Franta, Pepek a Jarda – kámoši k pohledání. Ve frontě před chemickou laboratoří, kterou máme v přízemí, se strkali tak dlouho, až najednou řinčelo sklo ve vitríně u dveří, kde jsou vystavený všelijaký chemikálie. A jak myslíte, že to potom dopadalo, když se jich chemikářka s třídní vyptávali, jak se to stalo? Podle Franty to udělali Pepek s Jardou, podle Pepka Jarda s Frantou a podle Jardy Franta s Pepkem. Tak tomu se skutečně říká kamarádství.

Kamarádství = být na jedné lodiKamarádství = být na jedné lodi

Prostě tohle je děsněj problém. Ono se o tom sice krásně píše v různejch knihách, jaký jsou kamarádi skvělá věc – a já si to zatím taky myslím, jenže když vidim, jak to potom dopadá, tak mam strach, abych nedopadl podobně. On totiž už delší dobu Tomáš Hájek mi dává najevo, že by měl o moje kamarádství zájem, jenže já bych chtěl mít přece jenom ňákou jistotu, že to nebude nakonec stejnej propadák, o jakých jsem tu teď vykládal. Holt potřeboval bych poradit, jak se ten správnej kamarád pozná.Myslíte, že byste dokázali Jakubovi poradit, jak se pozná správný kamarád?

Metodická poznámka:
Poznávání "správného kamaráda" mé dvě roviny:
- "obsahovou", kdy se zajímáme o vlastnosti toho, kdo by mohl být dobrým kamarádem
- "prováděcí", kdy se zajímáme o postup, kterým bychom mohli zjistit, kdo by tím správným kamarádem mohl být
Obě dvě roviny jsou důležité a častokrát - pokud se příběh předloží několika skupinám současně - někteří "vidí" jen jednu z nich.
Příběh je ze seriálu Jiřího Zajíce pro měsíčník Skaut