Brána k druhým   

Všichni sedíme ve velkém divadle světa:  cokoli se zde děje, dotýká se všech.
Jan Amos Komenský

               V prosinci loňského roku se uzavřel 5. ročník soutěže Brána k druhým, kterou vyhlásil  Národní institut pro další vzdělávání.

        

        

        Hlavním cílem soutěže určené pro dětské kolektivy a skupiny mladých lidí do 26 let je hledat, ukazovat a oceňovat pozitivní příklady a skutky v naší společnosti, na kterých se podílejí děti a mládež. Do 5. ročníku se přihlásilo celkem 20 týmů, které v období od 1.9. 2015 do 31. 8. 2016 vykonaly ve svém okolí něco veřejně prospěšného a užitečného pro ostatní. Záběr jejich činností byl obrovský a hodnocení velmi obtížné.

      Sedmičlenná porota složená za zástupců organizací dětí a mládeže, patronů soutěže a zástupce MŠMT (v uplynulém ročníku jimi byli Vladimíra Dvořáková, Naďa Eretová, Milan Appel, Irena Hošková, Aleš Sedláček, Jiří Zajíc a Svatava Šimková) pracovala v průběhu října na hodnocení (každý člen poroty samostatně, výsledek poslal mailem do NIDV, aniž znal hodnocení ostatních). I když byla situace velmi napínavá a nakonec rozhodoval třeba jeden jediný bod, pět týmů, které byly následně pozvány do Prahy, bylo jednoznačně vybráno. Čtyři z dětské kategorie a jeden tým nad 18 let se tedy mohly těšit na pěkný den v Praze spojený s  návštěvou zajímavých míst a se setkáním s ještě zajímavějšími lidmi, mezi nnimiž tradičně byl herec Petr Vacek a kardinál Miloslav Vlk. Porota se po zvážení všech okolností rozhodla udělit jednu zvláštní cenu, u které nerozhodoval počet bodů, ale spíš příběh dětí i jejich prospěšné činnosti. Do našeho hlavního města tak nakonec zavítali zástupci šesti skupin.

     Setkání se uskutečnilo v pátek 9.  prosince 2016, kdy vítězové nejenže obdrželi symboly barevných klíčků jako potvrzení jejich schopnosti bránu k druhým skutečně odemknout, ale prohlédli si také Český rozhlas, dopravní expozici Národního technického muzea, obdrželi pěkné hry od společnosti Mindok i kvalitní knížky darované společnostmi Tarsago a Wolters Kluwert a mohli si povídat s některými patrony soutěže.

     Seznámit se s oceněnými týmy můžete zde, celkový přehled výsledku je tady.

     Soutěžní formulář do 6. ročníku soutěže si můžete stáhnout zde, pravidla soutěže jsou pak tady.

Svatava Šimková, NIDV MŠMT

 

Logo Českého rozhlasu - Foto:  Český rozhlas