- O sekci Neformální vzdělávání
- Neformální vzdělávání
- Mezinárodní spolupráce
- Projekty
- Informační servis
- Projekt K2
- Projekt PERUN
- Výstupy projektu Klíče pro život
- OLINA – nástroj pro řízení kvality
- Osobní kompetenční portfolio
- Nabídka vzdělávání
- E-learning
- Databáze středisek volného času
- Objednávání publikací
- Národní registr výzkumů o dětech a mládeži
- Veřejné zakázky
- RSS


Další partneři:








Dále spolupracujeme s:

Národní institut pro další vzdělávání
Jan Hus a husitství v moderní době
Akreditovaný odborný seminář
Ve čtvrtek 4. června 2015 se ve společenském sále Národního pedagogického muzea a knihovny J. A Komenského (NPMK)uskutečnil akreditovaný odborný seminář „Jan Hus a husitství v moderní době“. Jeho spolupořadatelem byl kromě NPMK rovněž Národní institut pro další vzdělávání. Semináře se zúčastnilo na 60 zájemců z celé republiky, mezi nimi rovněž ředitelka NPMK PhDr. Markéta Pánková a náměstek NIDV Mgr. Josef Rydlo.
Seminář zahájil doc. Mgr. Jaroslav Šebek, Ph. D. z Historického ústavu Akademie věd ČR, který hovořil o proměnách pohledu na Husa v předchozích staletích, zejména pak ve století devatenáctém a dvacátém. Ukázal, jak od konce 18. století docházelo na našem území k postupné Husově rehabilitaci, která nakonec vedla k tomu, že se ve druhé polovině 19. století Hus stal národní ikonou. Husův kult vyvrcholil roku 1925 při příležitosti 510. výročí jeho upálení. K dalšímu významnému posunu došlo na 2. vatikánském koncilu v 60. letech a tento proces vyvrcholil uznáním mistra Jana Husa jako významného reformátora církve papežem Janem Pavlem II.
Ve své přednášce Odraz a pojetí Jana Husa a husitství v učebnicích dějepisu se Mgr. Zuzana Švastová z NPMK soustředila zejména na období od poloviny 19. století do začátku 2. světové války. Století. Na konkrétních učebnicích dokumentovala metodicky zajímavé i odborně vyvážené přístupy, mezi nimiž zvlášť vynikaly učebnice významného českého historika Josefa Pekaře (1870 – 1937).
Netradiční pohled na Husa očima J. A. Komenského poskytl referát PhDr. Martina Steinera z Filosofického ústavu akademie věd ČR. V něm na konkrétních příkladech ukázal, že Komenský Husovo dílo nejen znal, ale dokonce na ně vědomě ve svých pracích navazoval.
V závěrečném odborném příspěvku Jan Hus a husitská Praha seznámil doc. PhDr. Václav Ledvinka, CSc. přítomné s aktivitami pořádanými v jubilejním husovském roce v Praze a okolí.
Seminář uzavřeli strhujícím pásmem hudby a slova Mistru Janu Husovi s láskou herec Alfred Strejček a cellistka Margit Koláčková.